  • GBJ35005-BP
GBJ35005-BP
advertisement
Manufacturer No:
GBJ35005-BP
HK JDW NO:
543-GBJ35005-BP
Package:
4-SIP, GBJ
Datasheet:
GBJ35005-BP
Purchasing and Inquiry
GBJ35005-BP Overview
The device has 4 pins.Essentially, this type of electronic component comes in a 4-SIP, GBJ package.At -55°C~150°C TJ, it operates normally.35A is its maximum supported output voltage.
GBJ35005-BP Features
4 pin count
4-SIP, GBJ package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 35A
GBJ35005-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co GBJ35005-BP applications of bridge rectifiers.
  • Electrically isolated aluminum case
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Controlled avalanche characteristics
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Extremely robust construction
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Supplies for DC power equipment
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Rectifier for induction heating
Step5Bar-code shipping tag
GBJ35005-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP, GBJ
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 17.5A
  • Output Current-Max
    35A
  • Current - Average Rectified (Io)
    35A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    350A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    50V
  • Breakdown Voltage-Min
    50V