  • GBJ15005-F
GBJ15005-F
advertisement
Manufacturer No:
GBJ15005-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-GBJ15005-F
Package:
4-SIP, GBJ
Datasheet:
GBJ15005-F
Purchasing and Inquiry
GBJ15005-F Overview
The device has 4 pins.An operating voltage of 15A is required for this device.The base part number GBJ15005 can be used to identify a number of related parts.Electronic components in the 4-SIP, GBJ package are basically the same.This device is mounted in the Through Hole position.At -65°C~150°C TJ, it operates normally.Current surges should be monitored and not exceeded.This device is powered by a peak reverse voltage of 10μA.This device provides maximum design flexibilrectifiery since rectifier has a zero output current.
GBJ15005-F Features
4 pin count
15A forward voltage
forward voltage of 15A
4-SIP, GBJ package
operating at a temperature of -65°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
15A output current
GBJ15005-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated GBJ15005-F applications of bridge rectifiers.
  • Power distribution – SCR based transformer tap changers
  • SCR power bridges for solid state starters
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
  • Supplies for DC power equipment
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Military, hybrid vehicles and power supplies
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Military and other high-reliability applications
  • Fuse-in-glass diodes design
Step5Bar-code shipping tag
GBJ15005-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP, GBJ
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    60pF
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Technology
    Standard
  • Current Rating
    15A
  • Base Part Number
    GBJ15005
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 7.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    15A
  • Max Surge Current
    240A
  • Forward Voltage
    1.05V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    240A
  • Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Height
    24.5mm
  • Length
    30.3mm
  • Width
    4.8mm