  • GA342QR7GD681KW01L
GA342QR7GD681KW01L
advertisement
Manufacturer No:
GA342QR7GD681KW01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GA342QR7GD681KW01L
Package:
1808 (4520 Metric)
Purchasing and Inquiry
GA342QR7GD681KW01L Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.In addition, this ceramic capacitor features a RATED AC VOLTAGE (V): 250.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
GA342QR7GD681KW01L Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GA342QR7GD681KW01L Applications
There are a lot of Murata Electronics GA342QR7GD681KW01L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GA342QR7GD681KW01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GA3
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    2mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    250V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm
  • Thickness
    1.4986mm