  • G3NA-220B-AC200-240
G3NA-220B-AC200-240
advertisement
Manufacturer No:
G3NA-220B-AC200-240
HK JDW NO:
607-G3NA-220B-AC200-240
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 19-264V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G3NA-220B-AC200-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, WITH ZERO CROSSOVER CIRCUIT
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    200V~240VAC
  • Output Current
    20A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Optoelectronic Device Type
    TRIGGER OUTPUT SSR
  • Max Output Voltage
    264V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    19V~264V
  • On-State Current-Max
    4A
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Height
    27mm
  • Length
    58mm
  • Width
    43mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    G3NA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C