  • G3G125-AA20-10
G3G125-AA20-10
advertisement
Manufacturer No:
G3G125-AA20-10
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-G3G125-AA20-10
Package:
200
Datasheet:
G3G125-AA20-10
Description:
EBM PAPST G3G125-AA20-10 BLOWER, 125MM, 250VAC, 41.2CFM, 71DBA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G3G125-AA20-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    External
  • Package / Case
    200
  • Material - Blade
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -13~122°F -25°C~50°C
  • Series
    G3G125
  • Size / Dimension
    Round - 150mm Dia
  • Feature
    Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • Power (Watts)
    600W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Current Rating (Amps)
    2.60A
  • Ingress Protection
    IP20
  • Approval Agency
    CSA, EAC, UL, VDE
  • RPM
    13000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Canister
  • Air Flow
    41.2 CFM (1.15m3/min)
  • Noise
    71.0 dB(A)
  • Voltage Range
    208V~250VAC