  • FX8C-80/80P11-SV1J(71)
FX8C-80/80P11-SV1J(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-80/80P11-SV1J(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-80/80P11-SV1J(71)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bag 4 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 160 Positions FunctionMax™ FX8C Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-80/80P11-SV1J(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2010
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Bridged Headers (2)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    160
  • Number of Rows
    4
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    160
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • Height Above Board
    0.171 4.35mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 11mm