  • FX8C-60S-SV(91)
FX8C-60S-SV(91)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-60S-SV(91)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX8C-60S-SV(91)
Package:
Datasheet:
FX8C-60S-SV(91)
Purchasing and Inquiry
FX8C-60S-SV(91) Overview
FX8C-60S-SV(91) Features
FunctionMax? FX8C series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
FX8C-60S-SV(91) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX8C-60S-SV(91) Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-60S-SV(91)
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    400mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    600μm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Width
    24.6mm
  • Height Above Board
    0.156 3.96mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 9mm 11mm