  • FX8C-60P-SV1(21)
FX8C-60P-SV1(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-60P-SV1(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-60P-SV1(21)
Package:
Datasheet:
FX8C-60P-SV1(21)
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 60 Positions FunctionMax™ FX8C Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-60P-SV1(21)
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.969 inch
  • Number Of PCB Rows
    600μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Rated Current (Signal)
    0.4A
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED RIB(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.445 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height Above Board
    0.214 5.45mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 11mm