  • FX8C-140S-SV(21)
FX8C-140S-SV(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-140S-SV(21)
HK JDW NO:
355-FX8C-140S-SV(21)
Package:
Datasheet:
FX8C-140S-SV(21)
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 140 Positions FunctionMax™ FX8C Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-140S-SV(21)
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    140
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    140
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Body Length or Diameter
    1.913 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    600μm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Body Depth
    0.156 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.4A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED RIB(S)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    5.6896 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Height Above Board
    0.156 3.96mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 9mm 11mm