  • FX8C-140P-SV4(71)
FX8C-140P-SV4(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-140P-SV4(71)
HK JDW NO:
355-FX8C-140P-SV4(71)
Package:
Datasheet:
FX8C-140P-SV4(71)
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bag 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 140 Positions FunctionMax™ FX8C Gold SMD/SMT Bronze
Quantity:
In Stock : 36
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-140P-SV4(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Packaging
    Bag
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    140
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    140
  • Body Length or Diameter
    1.913 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.333 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.4A
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.445 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BROWN
  • Height Above Board
    0.333 8.45mm
  • Stack Height (Mating)
    9mm 14mm