  • FX8C-120/120S11-SVJ(95)
FX8C-120/120S11-SVJ(95)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-120/120S11-SVJ(95)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-120/120S11-SVJ(95)
Package:
SMD/SMT
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Bag 4 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 240 Positions FunctionMax™ FX8C Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-120/120S11-SVJ(95)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Packaging
    Bag
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • Published
    2010
  • Feature
    Board Guide, Bridged Receptacles (2)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    240
  • Number of Rows
    4
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    240
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.957 inch
  • Number Of PCB Rows
    2+2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    80mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BROWN
  • Height Above Board
    0.156 3.96mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 9mm 11mm