  • FX8C-100S-SV(68)
FX8C-100S-SV(68)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-100S-SV(68)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-100S-SV(68)
Package:
Datasheet:
FX8C-100S-SV(68)
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 100 Positions FunctionMax™ FX8C Gold
Quantity:
In Stock : 1734
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-100S-SV(68)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Height Above Board
    0.089 2.26mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 9mm 11mm