  • FX8C-100S-SV(22)
FX8C-100S-SV(22)
advertisement
Manufacturer No:
FX8C-100S-SV(22)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8C-100S-SV(22)
Package:
Datasheet:
FX8C-100S-SV(22)
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 100 Positions FunctionMax™ FX8C Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX8C-100S-SV(22)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    FunctionMax™ FX8C
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.441 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    600μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Housing Color
    Brown
  • Body Depth
    0.089 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.4A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    5.6896 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height Above Board
    0.156 3.96mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm 9mm 11mm