  • FX2C-32S-1.27DSA
FX2C-32S-1.27DSA
advertisement
Manufacturer No:
FX2C-32S-1.27DSA
HK JDW NO:
355-FX2C-32S-1.27DSA
Package:
Datasheet:
FX2C-32S-1.27DSA
Description:
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2C-32S-1.27DSA
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    Plastic
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
  • Subcategory
    D Type Connectors
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.196 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    32
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.138 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length - Termination
    0.13 inch