  • FX2B-52PA-1.27DSL(71)
FX2B-52PA-1.27DSL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2B-52PA-1.27DSL(71)
HK JDW NO:
355-FX2B-52PA-1.27DSL(71)
Package:
Description:
CONN HEADER R/A 52POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2B-52PA-1.27DSL(71)
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Center Strip Contact
  • Number of Positions
    52
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    52
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0