  • FX2-60S-1.27SV(71)
FX2-60S-1.27SV(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-60S-1.27SV(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-60S-1.27SV(71)
Package:
Description:
Conn Board to Board RCP 60 POS 1.27mm Solder ST SMD Individual
Step5Bar-code shipping tag
FX2-60S-1.27SV(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    60
  • UL Flammability Code
    94V-0