  • FX2-32S-1.27SVL(71)
FX2-32S-1.27SVL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-32S-1.27SVL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-32S-1.27SVL(71)
Package:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 32P STRT SMT SOCKET LOCATE BOSS GLD PLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2-32S-1.27SVL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Positions
    32
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    32
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Row Spacing
    6.25 mm