  • FX2-120S-1.27SV
FX2-120S-1.27SV
advertisement
Manufacturer No:
FX2-120S-1.27SV
HK JDW NO:
355-FX2-120S-1.27SV
Package:
Datasheet:
FX2-120S-1.27SV
Description:
CONN RCPT STR 120POS 1.27MM SMD
Step5Bar-code shipping tag
FX2-120S-1.27SV
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Series
    FX2
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Receptacle
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    D Type Connectors
    120
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.396 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Body Depth
    0.146 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V