  • FX2-100S-1.27SV(71)
FX2-100S-1.27SV(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-100S-1.27SV(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-100S-1.27SV(71)
Package:
SMD/SMT
Description:
CONN RECEPT STR 100PS 1.27MM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2-100S-1.27SV(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Series
    FX2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • UL Flammability Code
    94V-0