  • FX18-80P-0.8SV
FX18-80P-0.8SV
advertisement
Manufacturer No:
FX18-80P-0.8SV
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX18-80P-0.8SV
Package:
Datasheet:
FX18-80P-0.8SV
Purchasing and Inquiry
FX18-80P-0.8SV Overview
FX18-80P-0.8SV Features
FunctionMax? FX18 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
FX18-80P-0.8SV Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX18-80P-0.8SV Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Industrial Automation
  • Data Technology
  • Instrumentation
  • Communication
  • Datacom
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
FX18-80P-0.8SV
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX18
  • Feature
    Board Guide
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.341 8.65mm
  • Stack Height (Mating)
    15mm 20mm