  • FX18-100P-0.8SV
FX18-100P-0.8SV
advertisement
Manufacturer No:
FX18-100P-0.8SV
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX18-100P-0.8SV
Package:
Datasheet:
FX18-100P-0.8SV
Purchasing and Inquiry
FX18-100P-0.8SV Overview
FX18-100P-0.8SV Features
FunctionMax? FX18 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
FX18-100P-0.8SV Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX18-100P-0.8SV Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Military Technology
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Communication
  • Data Technology
  • Medical technology
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
FX18-100P-0.8SV
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX18
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height Above Board
    0.341 8.65mm
  • Stack Height (Mating)
    15mm 20mm