  • FX15S-41P-C
FX15S-41P-C
advertisement
Manufacturer No:
FX15S-41P-C
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX15S-41P-C
Package:
Datasheet:
FX15S-41P-C
Description:
CONN PLUG 41POS 1MM SHIELD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX15S-41P-C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Male Pin, Plug
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Contacts
    41
  • UL Flammability Code
    94V-0