  • FX12B-40S-0.4SV(30)
FX12B-40S-0.4SV(30)
advertisement
Manufacturer No:
FX12B-40S-0.4SV(30)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX12B-40S-0.4SV(30)
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions FX12 PHOSPHOR BRONZE
Quantity:
In Stock : 125
Step5Bar-code shipping tag
FX12B-40S-0.4SV(30)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FX12
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    100VAC V
  • Durability
    30 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • Stack Height (Mating)
    1.5mm