  • FX11LB-60P/6-SV
FX11LB-60P/6-SV
advertisement
Manufacturer No:
FX11LB-60P/6-SV
HK JDW NO:
355-FX11LB-60P/6-SV
Package:
Datasheet:
FX11LB-60P/6-SV
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 60 Positions FX11 Gold COPPER ALLOY
Step5Bar-code shipping tag
FX11LB-60P/6-SV
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FX11
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    HIGH DENSITY, LOW PROFILE, 6 GROUND CONTACTS ALSO AVAILABLE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    66
  • Body Length or Diameter
    0.89 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.075 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.7498 mm
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • Stack Height (Mating)
    2mm