  • FX11B-100S/10-SV(71)
FX11B-100S/10-SV(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX11B-100S/10-SV(71)
HK JDW NO:
355-FX11B-100S/10-SV(71)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions FX11 Gold SMD/SMT PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX11B-100S/10-SV(71)
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    FX11
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Body Length or Diameter
    1.457 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.106 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    70mOhm
  • PCB Contact Row Spacing
    5.6896 mm
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
  • Height Above Board
    0.083 2.10mm
  • Stack Height (Mating)
    2.5mm 3mm
  • Stack Height
    2.5mm