  • FX10B-140P/14-SV(71)
FX10B-140P/14-SV(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX10B-140P/14-SV(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX10B-140P/14-SV(71)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 140 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX10B-140P/14-SV(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    FunctionMax™ FX10
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ground Plate, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    140
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    154
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Height Above Board
    0.138 3.50mm
  • Stack Height
    4mm