  • FX10B-120S/12-SV(21)
FX10B-120S/12-SV(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX10B-120S/12-SV(21)
HK JDW NO:
355-FX10B-120S/12-SV(21)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 120 Positions FunctionMax™ FX10 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX10B-120S/12-SV(21)
  • Contact Material
    Bronze
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FunctionMax™ FX10
  • Published
    2003
  • Feature
    Ground Plate, Solder Retention
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    120
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    132
  • Body Length or Diameter
    1.697 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Height Above Board
    0.126 3.20mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm 5mm