  • FX10A-120S/12-SV(21)
FX10A-120S/12-SV(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX10A-120S/12-SV(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX10A-120S/12-SV(21)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 120 Positions FunctionMax™ FX10 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX10A-120S/12-SV(21)
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height Above Board
    0.126 3.20mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm 5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    FunctionMax™ FX10
  • Feature
    Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    120
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    132
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.697 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C