  • FX10A-100P/10-SV(21)
FX10A-100P/10-SV(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX10A-100P/10-SV(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX10A-100P/10-SV(21)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions FunctionMax™ FX10 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX10A-100P/10-SV(21)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    FunctionMax™ FX10
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    HIGH DENSITY, 10 GROUND CONTACTS ALSO AVAILABLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    110
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.461 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.138 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.138 3.50mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm