  • FVTS10R1E3K500JE
FVTS10R1E3K500JE
advertisement
Manufacturer No:
FVTS10R1E3K500JE
HK JDW NO:
895-FVTS10R1E3K500JE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
FVTS10R1E3K500JE
Description:
RES CHAS MNT 3.5K OHM 5% 12W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FVTS10R1E3K500JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FVTS
  • Size / Dimension
    0.313Diax1.750L 7.94mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    3.5kOhms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Lead Style
    Combo Leads
  • Lead/Base Style
    Combo Leads
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Length
    44.45mm