  • FTSH-127-04-S-DH
FTSH-127-04-S-DH
advertisement
Manufacturer No:
FTSH-127-04-S-DH
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FTSH-127-04-S-DH
Package:
Datasheet:
Description:
FTSH Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.135 3.43mm Height
Step5Bar-code shipping tag
FTSH-127-04-S-DH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FTSH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.4A per Contact
  • Total Number of Contacts
    54
  • Insulation Height
    0.135 3.43mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.35 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.150 3.81mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.135 inch
  • Body Depth
    0.309 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    3.048 mm