  • FTR-111-55-T-S
FTR-111-55-T-S
advertisement
Manufacturer No:
FTR-111-55-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FTR-111-55-T-S
Package:
Datasheet:
FTR-111-55-T-S
Description:
FTR Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 11-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
FTR-111-55-T-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FTR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    11
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.1A per Contact
  • Total Number of Contacts
    11
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.55 inch
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.390 9.91mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.096 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch