  • FTLX3813M320
FTLX3813M320
advertisement
Manufacturer No:
FTLX3813M320
Manufacturer:
Finisar Corporation
HK JDW NO:
291-FTLX3813M320
Package:
Datasheet:
FTLX3813M320
Description:
TX/RX Optical Fiber 11.32Gbps
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTLX3813M320
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Body Breadth
    18.35 mm
  • Data Rate
    8.5 ~ 11.32Gbps
  • Wavelength
    1561nm
  • Fiber Type
    9/125, SMF
  • Fiber Optic Device Type
    TRANSCEIVER
  • Built-in Feature
    THERMO ELECTRIC COOLER
  • Operating Wavelength-Nom
    1561 nm
  • Emitter/Detector Type
    LASER
  • Optical Power Output-Nom
    1.258mW
  • Communication Standard
  • Body Height
    8.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Pluggable
  • Mounting Type
    Pluggable, XFP
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    LC Duplex
  • Applications
    Ethernet
  • Additional Feature
    IT ALSO HAS SUPPLY VOLTAGE 4.75 TO 5.25 VOLT AND SENSITIVITY -27 DBM
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V