  • FTLX3613M316
FTLX3613M316
advertisement
Manufacturer No:
FTLX3613M316
Manufacturer:
Finisar Corporation
HK JDW NO:
291-FTLX3613M316
Package:
Datasheet:
FTLX3613M316
Description:
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTLX3613M316
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fiber Type
    9/125, SMF
  • Fiber Optic Device Type
    TRANSCEIVER
  • Operating Wavelength-Nom
    1565 nm
  • Emitter/Detector Type
    LASER
  • Communication Standard
  • Body Height
    13.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Pluggable
  • Mounting Type
    Pluggable, XFP
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    LC Duplex
  • Applications
    Fibre Channel Links
  • Additional Feature
    IT ALSO HAS SUPPLY VOLTAGE 4.75 TO 5.25 V AND WAVELENGTH 1260 TO 1600 NM
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Body Length or Diameter
    77.95mm
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Body Breadth
    22.15 mm