  • FTE-140-01-G-DV-ES-A-P
FTE-140-01-G-DV-ES-A-P
advertisement
Manufacturer No:
FTE-140-01-G-DV-ES-A-P
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FTE-140-01-G-DV-ES-A-P
Package:
Datasheet:
Description:
FTE Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 80-Position Board to Board 0.055 1.40mm Height
Step5Bar-code shipping tag
FTE-140-01-G-DV-ES-A-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FTE
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, End Shrouds, Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    W/ALIGNMENT PIN,PICK&PLACE PAD
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.7A per Contact
  • Total Number of Contacts
    80
  • Terminal Pitch
    0.7874mm
  • Insulation Height
    0.055 1.40mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.031 0.80mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.047 (1.20mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.075 1.90mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.164 inch
  • Body Depth
    0.055 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.031 inch