  • FTD80-13-TL
FTD80-13-TL
advertisement
Manufacturer No:
FTD80-13-TL
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-FTD80-13-TL
Package:
Datasheet:
Description:
Terminals INS FERRULE TWN WIRE 14 AWG .51
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTD80-13-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Insulation Material
    Plastic
  • Weight
    102.058283g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Two Wire
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    NO
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.5mm
  • Style
    DIN
  • Approval Agency
    CSA
  • Lead Length
    13mm
  • Body Plating
    Tin
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Size
    Two x 14 AWG 2.50mm2
  • Insulation
    Insulated
  • Assembly Item Name
    FERRULE
  • Cable Entry-Max
    0.15 inch
  • Diameter
    3.3mm
  • Length
    21.5mm
  • Length - Overall
    21.50mm
  • Diameter - Inside
    2.79 mm
  • Length - Pin
    13.00mm