  • FTB1F-15FTR
FTB1F-15FTR
advertisement
Manufacturer No:
FTB1F-15FTR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-FTB1F-15FTR
Package:
4-SMD, Gull Wing
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTB1F-15FTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    Standard
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 1.5A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    100V