  • FT312D-32L1C-R
FT312D-32L1C-R
advertisement
Manufacturer No:
FT312D-32L1C-R
Manufacturer:
FTDI
HK JDW NO:
350-FT312D-32L1C-R
Package:
32-LQFP
Datasheet:
FT312D-32L1C-R
Description:
2.97V~3.63V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD 32 Pins Controller 0.8mm 32-LQFP
Purchasing and Inquiry
FT312D-32L1C-R Overview
There is a copy of it in the 32-LQFP package. It is easy to carry thanks to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C. Using a 2.97V~3.63VV power source should be fine. The terminations in it can be broken down into 32's. When 3.3V is used as the supply voltage, high efficiency can be achieved. There are 32 pins used in order to operate the device. 128μA is the supply current for the gadget. A device that runs at 12MHz frequency will have a clock that runs at that frequency. It is set to 3.3V in the power supply settings for the component.
FT312D-32L1C-R Features
12MHz clock frequency
FT312D-32L1C-R Applications
  • STBs
  • Industrial-Control
  • Intelligent Street Lights
  • Multi-port Chargers
  • System Board Designs
  • External USB Storage
  • Commercial LED Lighting
  • Smart Metering
  • Smart Grid
  • Notebook PCs
Step5Bar-code shipping tag
FT312D-32L1C-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    32-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    UART
  • Operating Supply Current
    128μA
  • Clock Frequency
    12MHz
  • Protocol
    USB
  • USB
    USB 2.0
  • Standards
    USB 2.0
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm