  • FSOT3009E5R000KE
FSOT3009E5R000KE
advertisement
Manufacturer No:
FSOT3009E5R000KE
HK JDW NO:
895-FSOT3009E5R000KE
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
Description:
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSOT3009E5R000KE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Height
    15.0876mm
  • Height Seated (Max)
    0.594 15.08mm
  • Length
    31.8008mm
  • Width
    25.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Flat Oval
  • Mounting Feature
    Flange Braces, Right Angle
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    FSOT
  • Size / Dimension
    1.252Lx1.000W 31.80mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    5Ohms