  • FSI-135-10-L-D-AB-TR
FSI-135-10-L-D-AB-TR
advertisement
Manufacturer No:
FSI-135-10-L-D-AB-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FSI-135-10-L-D-AB-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Stacking Compression Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 70 Positions FSI Gold Solder
Step5Bar-code shipping tag
FSI-135-10-L-D-AB-TR
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    70
  • Additional Feature
    BTM SIDE PIN, TAPE&REEL PKG
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    70
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.408 inch
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm