  • FSI-125-10-L-D-AD
FSI-125-10-L-D-AD
advertisement
Manufacturer No:
FSI-125-10-L-D-AD
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FSI-125-10-L-D-AD
Package:
Datasheet:
Description:
Stacking Compression Tube 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 50 Positions FSI Gold Solder Copper
Step5Bar-code shipping tag
FSI-125-10-L-D-AD
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FSI
  • Published
    2014
  • Feature
    Board Guide, Mating Guide
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    DUAL SIDE ALIGNMENT PIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    50
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.014 inch
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm