  • FSI-110-10-L-D-M-AB
FSI-110-10-L-D-M-AB
advertisement
Manufacturer No:
FSI-110-10-L-D-M-AB
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FSI-110-10-L-D-M-AB
Package:
Description:
Conn One Piece Board Stacker HDR 20 POS 1mm Solder ST SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSI-110-10-L-D-M-AB
  • Feature
    Board Guide, Mounting Flange
  • Number of Positions
    20
  • Additional Feature
    BOTTOM SIDE ALIGNMENT PIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.949 inch
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm