  • FSI-110-10-L-D-AB-TR
FSI-110-10-L-D-AB-TR
advertisement
Manufacturer No:
FSI-110-10-L-D-AB-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FSI-110-10-L-D-AB-TR
Purchasing and Inquiry
FSI-110-10-L-D-AB-TR Overview
FSI-110-10-L-D-AB-TR Features
FSI series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: BTM SIDE PIN, TAPE&REEL PKG
FSI-110-10-L-D-AB-TR Applications
There are a lot of Samtec Inc. FSI-110-10-L-D-AB-TR Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Communication
  • Transportation
  • Telecommunications
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
Step5Bar-code shipping tag
FSI-110-10-L-D-AB-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FSI
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    20
    Male
  • Additional Feature
    BTM SIDE PIN, TAPE&REEL PKG
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm