  • FSA2257L10X
FSA2257L10X
advertisement
Manufacturer No:
FSA2257L10X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FSA2257L10X
Package:
10-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
FSA2257L10X
Description:
35ns, 15ns SPDT 1.15Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE FSA2257 2nA 2.7V 10-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
FSA2257L10X Overview
Presented in 10-UFQFN Exposed Pad, this electrical component is convenient for overseas shipping. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Surface Mount is where this multiplexer is located. Multiplexers and demultiplexers have a ratio of 2:1. Operating temperature extended to -40°C~85°C TA. The total number of terminations is 10. The electronic part delivers high-quality output through its 2 channels. An 2.7V voltage supply should allow the electrical part to be turned on and run. SPDT switching circuits are used in these analog switch ics. Using the FSA2257 search parameter, you can discover variants of the switch. Internally, this switch multiplexer has a resistance of 1.15Ohm. For details about the functions of 10 pins, please refer to the datasheets. The analogue multiplexer in this example is a typical Multiplexer or Switches. Users should never supply a voltage higher than 5.5V to a switch device. Digital switch that provides Single power at a cost-effective price. A low voltage of 1.65V should be applied to the electronic component. Analogue multiplexers require a 1.65V~5.5V voltage to drain from a single voltage supply. The analogue multiplexer may be damaged if voltage is greater than 500nA. The transfer of data can be performed over 350MHz bandwidths. The analog switch ics includes 4 outputs.
FSA2257L10X Features
2 Channels
Switch Circuit: SPDT
-3db Bandwidth: 200MHz
Bandwidth: 350MHz
FSA2257L10X Applications
There are a lot of ON Semiconductor FSA2257L10X Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Existing multiplexer applications (both fault-protected and nonfault-protected)
  • Switching Systems
  • Ultrasound
  • Automotive applications
  • Microwave transmission systems
  • Battery Powered Systems
  • Fiber In The Loop (FITL)
  • DVD-R
  • Cellular phones
  • Remote Powered Equipment
Step5Bar-code shipping tag
FSA2257L10X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    22mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.15Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    FSA2257
  • Number of Outputs
    4
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Max Supply Current
    500nA
  • Turn On Delay Time
    50 ns
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    350MHz
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • -3db Bandwidth
    200MHz
  • On-State Resistance (Max)
    1.15Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Off-state Isolation-Nom
    70 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    2nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    12pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    0.06Ohm
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    35ns, 15ns
  • Charge Injection
    10pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    60m Ω
  • Crosstalk
    -75dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    1.65V~5.5V
  • Height
    500μm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.6mm