  • FS48-750-C2
FS48-750-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS48-750-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS48-750-C2
Package:
Datasheet:
FS48-750-C2
Description:
Power Transformers 48VCT@.75A 24V@1.5A 36VA 8pin Class 2
Step5Bar-code shipping tag
FS48-750-C2
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    36W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L66.67XB55.55XH39.67 (mm)
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.5A Series 750mA
  • Power - Max
    36VA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Output Voltage 2
    24V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    36 VA
  • Secondary Current
    750mA
  • Output Current 1
    0.75A
  • Output Current 2
    0.75A
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Length
    66.67mm
  • Width
    55.55mm