  • FS36-350-C2
FS36-350-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS36-350-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS36-350-C2
Package:
Datasheet:
FS36-350-C2
Description:
Power Transformers 36VCT@.35A 18V@.7A 12VA 8pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS36-350-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    12W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L47.62XB39.67XH36.5 (mm)
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 700mA Series 350mA
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    12 VA
  • Secondary Current
    350mA
  • Output Current 1
    0.35A
  • Output Current 2
    0.35A
  • Height
    36.4998mm
  • Height Seated (Max)
    36.50mm
  • Length
    47.62mm
  • Width
    39.67mm