  • FS36-030-C2
FS36-030-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS36-030-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS36-030-C2
Package:
Datasheet:
FS36-030-C2
Description:
Power Transformers 36VCT@.03A 18V@.06A 1.1VA 8pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS36-030-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.17lb 77.11g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    1.1W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 60mA Series 30mA
  • Power - Max
    1.1VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    1.1 VA
  • Secondary Current
    30mA
  • Output Current 1
    0.03A
  • Output Current 2
    0.03A
  • Height
    23.7998mm
  • Height Seated (Max)
    23.80mm
  • Length
    34.92mm