  • FS300R12OE4PNOSA1
FS300R12OE4PNOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS300R12OE4PNOSA1
HK JDW NO:
376-FS300R12OE4PNOSA1
Datasheet:
FS300R12OE4PNOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1200V 460A
Step5Bar-code shipping tag
FS300R12OE4PNOSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Screw
    Module
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    29
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X29
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Full Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    20mW
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    460A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Turn On Time
    280 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    650 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    18.5nF @ 25V