  • FS28-200-C2
FS28-200-C2
advertisement
Manufacturer No:
FS28-200-C2
HK JDW NO:
814-FS28-200-C2
Package:
Datasheet:
FS28-200-C2
Description:
Power Transformers 28VCT@.2A 14V@.4A 6VA 8pin Class 2
Step5Bar-code shipping tag
FS28-200-C2
    Through Hole
  • Surface Mount
  • Weight
    0.44lb 199.58g
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, FS
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    6W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L41.27XB33.32XH33.32 (mm)
  • Voltage - Isolation
    4200Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 400mA Series 200mA
  • Power - Max
    6VA
  • Output Voltage 1
    14V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Output Voltage 2
    14V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    6 VA
  • Secondary Current
    200mA
  • Output Current 1
    0.2A
  • Output Current 2
    0.2A
  • Height
    33.3248mm
  • Height Seated (Max)
    33.32mm
  • Length
    41.27mm
  • Width
    33.32mm