  • FS28-1300
FS28-1300
advertisement
Manufacturer No:
FS28-1300
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS28-1300
Package:
Datasheet:
FS28-1300
Description:
Power Transformers PC Mount, 36VA, 8Pin 28VDC CT@1.3A Series
Step5Bar-code shipping tag
FS28-1300
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FS28-1300.
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2016
  • Series
    Split Pack™
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    36W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    L66.67XB55.55XH39.67 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.6A Series 1.3A
  • Power - Max
    36VA
  • Output Voltage 1
    14V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Output Voltage 2
    14V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    36 VA
  • Output Current 1
    2.6A
  • Output Current 2
    2.6A
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Length
    66.67mm
  • Width
    55.55mm